Gyomorégés, gyomorfájdalom (2)

2014. szeptember 06., szombat 14:48

Részletesen a gyomorpanaszokról

Írta:

Betegtájékoztató: Gyomorégés és gyomorfájdalom

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Gyerekeknél gyakran jelentkezik hasfájás. Ez legtöbbször fertözés következménye, hányással és hasmenéssel jár együtt. Máskor panaszkodhat egy gyermek hasfájásról úgy, hogy közben a gyermek nem tünik betegnek. Sokszor az ilyen hasfájás oka ismeretlen, lehet psychosociális. Hosszantartó hasfájás esetén tanácsoljuk, hogy menjenek el további vizsgálatra a háziorvoshoz. Gyomorfájdalom és gyomorégés nem fordul elö gyermekkorban. Nem fertözésböl kifolyó gyomorpanaszok esetén a gyermeket el kell vinni orvoshoz.
A terhes nök körülbelül fele panaszkodik gyomorégésröl.
50 év felett elöször jelentkezö gyomorpanaszokra tanácsot kérö beteget el kell küldeni a háziorvoshoz, ennek a korosztálynak nagyobb az esélye a nyelöcsö- és gyomordaganatra.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

A legtöbb felnöttnek volt már valaha gyomorpanasza amelyek általában jól reagálnak a nem gyógyszeres tanácsokra vagy recept nélkül is beszerezhetö gyógyszerekre. Ha a panaszok 2 hétnél tovább fennállnak vagy súlyosbodnak, vagy a beteg már több recept nélkül is kapható gyógyszert kipróbált már sikertelenül akkor a beteget tovább kell küldeni az orvoshoz.

Próbált már valamit a gyomorpanaszok ellen?

A további tanácsadás szempontjából fontos tudnunk, hogy a panaszok enyhítése érdekében milyen változtatásokat alkalmazott már a beteg az étrendjében és az életvitelében illetve, hogy milyen gyógyszereket használt már és mennyi ideig.

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

Gyomorpanaszok felléphetnek mint más gyógyszerek mellékhatásai, illetve egyes gyógyszerek súlyosbíthatják a már meglévö panaszokat. Recept nélkül gyomorpanaszokra kapható gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek más a beteg által szedett gyógyszerekkel.
Gyomorpanaszok, hányinger mint mellékhatások felléphetnek a következö gyógyszerek szedésekor: acetylcysteine, SSRI, bifoszfonátok.
Acetylsalicylsav és NSAID gyengítik a gyomor saját védekezö mechanizmusát így irritáló tényezök hamarabb okoznak gyomorkárosodást. Föleg idösek érzékenyek erre.
Antibiotikumok és vaskészítmények szintén gyengíthetik a gyomornyálkahártya védöhatását.
Glucocortikoid szteroidok aktiválhatják a már meglévö gyomorfekélyt és ezzel megnövelik a gyomorvérzés veszélyét. Gyomorfekélyt csak egy NSAID-vel együtt szedve okoznak.
Kalciumantagonisták, anticholinergikumok, benzodiazepinek, nitrátok, progesztagének, Béta-szimpatikomimetikumok és alfa-szimpatikolitikumok ellazítják a nyelöcsö és a gyomor között levö szfinktert és így súlyosbítják a már meglévö gyomorégést.
Az antacidumokban levö ionok bizonyos gyógyszerekkel komplexet képeznek és ezzel csökkentik ezen gyógyszerek felszívódását: tetracyclinek, chinolonok, mycofenolsav, cefuroxim, cefpodoxim, bifoszfonátok, fluoridok, proteasegátlók, penicillamin, thyreomimetikumok, zalcitabin, delavirdin, digoxin és vassók.
Gyógyszerek amelyek a gyomorsavat semlegesítik (antacidumok) vagy a gyomorsavtermelést csökkentik (H2-antagonisták) megváltoztatják a gyomor pH-ját és ezzel bizonyos gyógyszerek felszívódását: ketokonazol, itraconazol kapszulában.
Domperidon néhány gyógyszerrel kombinálva megnöveli a szívritmuszavarok kialakulásának esélyét.

Tünetek
Gyomorfájdalom
A gyomor vagy a patkóbél nyálkahártyájának sérülése megnyilvánulhat egy nyomó vagy sajgó, esetleg szúró fájdalomban a has felsö részén diffúzan vagy egy pontban. A panaszok megjelenhetnek evés közben vagy közvetlenül evés után, a panaszok megjelenhetnek egy üres gyomor esetén is, kb 2 órával evés után vagy éjszaka. Van úgy, hogy a fájdalom enyhül evés után.
Egy nyomó, sajgó fájdalom terhesség alatt a has felsö részén lehet terhességi toxikózis tünete is, ezért egy terhes nöt amelyik hasi fájdalmakról panaszkodik orvoshoz kell küldeni.
Refluxpanaszok megnyilvánulhatnak egy égetö fájdalommal a gyomor felsö részén.
A hasi felsö részén megjelenö fájdalomnak más oka is lehet, például epekö, IBS (= irritable bowel syndrome) vagy irrtábilis bél szindróma, vérzö gyomorfekély vagy gyomordaganat.
Epekövek okozhatnak pontosan a gyomorfájdalomhoz hasonló tüneteket. Az epekövek okozta fájdalmat is kiválthatja étel, pl. zsíros étel. Amikor az epekövek elzárják az epe útját akkor egy heves görcsös fájdalom lép fel.
IBS is okozhat fájdalmat a has felsö részén. Ez egy ártalmatlan betegség amelyre bélgörcsök, váltakozó hasmenés és szorulás jellemzö. Legtöbbször a fájdalom azonban a has alsó részében jelentkezik.
Ha a has felsö részén a fájdalom már hosszabb ideje fennáll, csökkent étvággyal, megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenéssel, véres hányadékkal vagy véres széklettel (fekete széklet) jár együtt akkor gyomordaganatra kell gondolni és a beteget orvoshoz kell küldeni.
Lassú fokozatos vérvesztés vérszegénységhez vezethet ami fáradtságban, sápadtságban és kedvetlenségben nyilvánulhat meg.

Égetö érzés / fájdalom a szegycsont mögött
A nyelöcsö nyálkahártyája megsérülhet a savas gyomortartalomtól és ez egy égetö fájdalommal jár a gyomor felsö részén és a szegycsont mögött, esetleg egészen a torokig. Néha a fájdalom nyomó és szorító is lehet amit nehezen lehet elkülöníteni egy szívinfarktustól. A szívinfarktus azonban egy hirtelen, sokkal erösebb fájdalommal jár amelyik kisugárzik a karokba, az állkapocsba vagy a hátba. Ez a fájdalom nem reagál antacidumra. Ha egy ilyen fájdalom fizikai megeröltetéskor jelentkezik és pihenés közben elmúlik akkor lehetséges, hogy angina pectorisról van szó. Ha a szívpanaszok gyanúja felmerül akkor a beteget az orvoshoz kell küldeni.

Savas felpezsgés (böfögés)
Reflux esetén a savas gyomortartalom egészen a torokba vagy a szájüregbe feljöhet és egy savas ízt hagy maga után.

Fájdalom a nyelöcsöben nyelés után
Ha a nyelöcsö nyálkahártyája megsérült vagy irritált akkor savas vagy meleg étel vagy ital fogyasztása fájdalommal járhat. Ha a beteg arról panaszkodik, hogy az étel vagy ital nem csúszik le könnyen akkor elképzelhetö, hogy már komplikációk léptek fel mint pl. szükület egy heg miatt vagy nyelöcsödaganat.

Hányinger és puffadás
Gyomorégés, gyomorfájdalom együtt járhat hányingerrel, hányással, böfögéssel és puffadással. Puffadást a gyomorban levö levegö okozza.
Gyors telítettségérzés, puffadás és hányinger oka lehet a gyomor túl lassú ürülésének. Ennek az oka sokszor nem ismert.
Étvágytalanság, telítettség érzése, hányinger, hányás a gyomornyálkahártya gyulladásának lehetnek a tünetei egy vírus, alkohol vagy gyógyszer hatására. Ezek a panaszok pár napon belül eltünnek ha megszünik az irritáló tényezö.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Gyerekeknél szinte sohasem fordulnak elö gyomorpanaszok. ha mégis akkor tanácsos orvoshoz menni
Ha a fájdalom a tanácsok betartása és esetleg recept nélkül kapható gyógyszerek hatására 2 hét múlva sem múlik
Ha egy vagy több recept nélkül is kapható gyógyszert próbált már a beteg eredmény nélkül
Ha a panaszok súlyosbodtak
A kar(ok)ba, az állkapocsba vagy a hátba kisugárzó fájdalom esetén
Ha az étel nem csúszik akadálymentesen a nyelöcsöben
Vér hányása, fekete széklet, lesoványodás, csökkent étvágy esetén fáradtsággal vagy a nélkül.
Ha egy éven belül a beteget egyszer már gyomorfekéllyel vagy patkóbékfekéllyel kezelték
Súlyos gyomorfájdalom esetén, ha a beteg ettöl nagyon nyugtalan
Testsúlyvesztéssel járó hányás esetén általános rossz közérzettel társulva
Azokat az 50 év feletti betegeket akiknél elöször jelentkeznek gyomorpanaszok, mivel náluk nagyobb az esély a gyomor- vagy nyelöcsödaganatra
Terhesség alatt a has felsö részén jelentkezö nyomó sajgó fájdalom esetén

Kezelés

Javasoljuk a betegnek, hogy keresse fel a háziorvosát ha panaszok 2 héten belül nem javulnának diéta, életmód változtatások esetleg egy recept nélkül is kapható gyógyszer használata ellenére. Ezenken a hatása 1-2 napon belül tapasztalható kellene, hogy legyen.
Egy antacid vagy H2-receptor antagonista elfedheti egy esetleges gyomor- vagy nyelöcsödaganat tüneteit. Ezért nem szabad ezeket a recept nélkül is kapható gyógyszereket 2 hétnél tovább egyfolytában használni.

Tanácsok gyomorpanaszok esetén
A gyomorégés kezelésekor a gyomorsav mennyiségének csökkentésén van a hangsúly.
Egyéb tanácsok gyomorfájdalmak esetén:

Mellözzük azokat ételeket és italokat amelyek gyomorpanaszokat okoznak : alkohol, füszeres ételek, szénsavas italok, narancslé, kávé, mentolos cukorka.
Együnk többször naponta kevesebbet és ne túl zsírosan. Nem szükséges különleges diéta követése. Meleg tej néha enyhít a panaszokon.
A dohányzásról való leszokás mint gyomorpanaszok esetén mint a refluxpanaszok esetén elönyös lehet. Dohányzás esetén lassabban gyógyul a gyomornyálkahártya. Dohányzás hatására ellazul a nyelöcsö és a gyomor közötti záróizom és a reflux panaszokat erösítheti.
Refluxpanaszok esetén fontos, hogy a has felsö részében a nyomást csökkentsük:

Túlsúly csökkentésével
Ne hordjunk túl szoros ruházatot
Ne hajoljunk már inkább guggolva vagy térdelve emeljünk
Éjszaka a felsötest magasabban legyen fekvés közben mint a test alsó része. Az ágy felsö részét magasítsuk meg.
Ne egyen közvetlenül lefekvés elött, vacsorázzon minimum 3 órával lefekvés elött.
Ha a beteg röviddel a panaszok megjelenése elött egy olyan gyógyszert kapott amelyik a záróizmot a nyelöcsönél ellazítja akkor tanácsos ezt a kezelöorvossal megbeszélni.
Hányinger és puffadás esetén :

Szénszavas italok kerülése
Nyugodtan étkezzünk és ne együnk túl sokat
Ha gyógyszerek gyomorpanaszokat okoznak akkor tanácsolhatjuk a gyógyszer némi étellel bevenni.
Ha a beteg esetenként acetylsalicylsavat vagy NSAID-t használ és ezektöl gyomorpanaszai vannak akkor jobb ha ezeknek a szereknek a szedését elkerüli a beteg.
Alternatívként javasolhatunk paracetamolt.
Krónikus acetylsalicylsav vagy NSAID szedök esetén csökkentheti az orvos az dózist, felírhatja a gyógyszer végbélkúp formájában, tanácsolhatjuk, hogy a beteg a gyógyszert evés közben vegye be sok vízzel vagy az orvos felírhat egy gyomorvédö gyógyszert az NSAID mellé.

Javasolt gyógyszerek
Recept nélkül kapható gyógyszerek

Antacidok
Semlegesítik a gyomorsavat és így enyhítik a panaszokat
H2-anatgonisták
Csökkentik a gyomorsavtermelödést aminek eredményeként a gyomorfájdalom sikeresen csökkenthetö
Domperidon
Elösegíti a gyomorperisztaltikát és elösegíti a gyomor ürülését.

Gyomorfájdalom és gyomorégés
Esetenként elöforduló refluxpanaszok és gyomorfájdalom esetén : alumínium hydroxid és magnézium hydroxid kombinációja vagy kalciumkarbonát, vagy nátriumhydrogénkarbonát.
Ha a panaszok a nap nagy részében vagy föleg éjszaka vannak jelen : akkor az elsö választandó szerek a H2-antagonista famotidine és ranitidine. Ekkor az antacidumok kevésbé hatásosak mert csak egy néhány órán keresztül hatnak. Föleg az éjszakai panaszokat tanácsos H2-antagonistákkal kezelni, ezek órákon keresztül csökkentik a gyomorsavtermelést.
Az antacidok elönye, hogy minden probléma nélkül használható terhességben és szoptatás alatt. Alumíniumsók nem veszélyesek a szüelmúlnakletendö gyermekre ha csak esetenként használjuk, hosszantartó alkalmazás azonban kerülendö terhességben. H2-antagonistákat ne javasoljuk terhességben öngyógyszerelésre mivel nem áll elegendö információ rendelkezésre ezeknek a gyógyszereknek a biztonságos alkalmazásáról terhességben.
Folyékony antacidok gyorsabban hatnak mint a tabletta. A semlegesítö hatása is nagyobb mivel a kisebb részecskeméret miatt nagyobb területen oszlik el a gyomorban mint a tabletta. Sokan a tablettákat kedvelik jobban, mert könnyebb bevenni, de a megfelelö hatáshoz elöször jól össze kell rágni.
Tanácsos az antacidot 1 órával étkezés után bevenni. Ilyenkor a gyomor már üres és nem ürül az antacid olyan gyorsan a gyomorból, így 3 órán keresztül is hathat. Ha az antacid étkezés elött veszi be a beteg akkor csak 0,5-1 órát hat.
Antacidok csökkenthetik néhány gyógyszer hatását a gyomorperisztaltika csökkentésével, az antacid és a gyógyszer egymás közötti reakciójával vagy a gyógyszer kötésével az antacidumhoz. Legtöbbször elegendö egy általános tanács követése, hogy a két gyógyszert egymástól elválasztva, 2 óra különbséggel vegyük be. Chinolok esetén tanácsos 4 óra különbséget tartani.
Nátriumhydrogénkarbonát és kalciumkarbonát tartalmú antacidok kevésbé megfelelöek olyan betegek számára akik puffadásról panaszkodnak, mert a carbonát szénsavtermelödéshez vezet a gyomorban és ezzel puffadást okozhat.
Nátriumhydrogénkarbonát és kalciumkarbonát hosszan tartó használata meglúgosíthatják a vizeletet és ezzel hozzájárulhatnak veseköképzödéshez. Nátriumtartalmú antacidok ezen kívül megterhelik a szervezetet nátriummal.

Hányinger és puffadás

Ezek a panaszok nem súlyosak és legtöbbször magától elmúlnak. Ha a beteg ezeket olyan súlyosnak ítéli meg, hogy gyógyszerre van szüksége akkor domperidon az elsö választandó szer. Hányingerrel együttjáró gyomorfájdalom és gyomorégés esetén is javasolhatjuk a domperidont, hogy a gyomor ürülését elösegítsük.

Receptköteles gyógyszerek

Ha a recept nélkül kapható gyógyszerek nem bizonyulnak elég hatásosnak akkor az orvos egy protonpumpagátlót (omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, pantoprazol, rabeprazol) írhat fel.
Ha a gyomorfekély hátterében Helicobacter pylori fertözés áll akkor ezt megpróbálhatjuk kiírtani egy antibiotikum kúrával. Erre az úgynevezett hármas terápiát használjuk, ez egy protonpumpagátlóból és két féle antibiotikumból áll. A kezelés tartama 1 hét.

Esetenkénti gyomorfájás és gyomorégés esetén

Elsösorban választandó gyógyszerek

Alumínium hydroxyd / Magnézium hydroxyd
Erös gyomorsavlekötö hatás. Kapható szuszpenzió és rágótabletta formájában
Ne használjuk : súlyos veseelégtelenségben vagy egy túl alacsony foszfátszint a vérben, gyakran dializált betegek esetén.
Adagolás:
Felnöttek
1-2 rágótabletta vagy 10-15 ml szuszpenzió 1 órával az étkezések után és lefekvés elött. Esetleg panaszok esetén extra adag maximum 2 óránként.
A rágótablettákat jól meg kell rágni ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érjük el mint a szuszpenzióval.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
A hatás kezdete / tartama : nagyon hamar hat és 2-3 órán át hat.
Mellékhatások : Esetenkénti alkalmazás mellett hányinger és hányás, hasmenés és székrekedés is felléphet, általában a magnézium hashajtó hatását kompenzálja az aluminiumhydroxyd.

Kalciumkarbonát tartalmú antacid
Antacid, semlegesíti a gyomorsavat
Ne használjuk : veseelégtelenségben vagy vesekövességben
Adagolás szájon át : Felnöttek: 1 adag 1 órával az étkezések után és lefekvés elött, szükség esetén maximum 2 óránként 1 dózis.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : azonnal hat
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : szénvastermelödés a gyomorban, a vizelet lúgossá tétele miatt hosszantartó használata elösegítheti a vesekövek képzödését

Nátriumhydrogénkarbonát tartalmú antacid
Szódabikarbóna tartalmú antacid, semlegesíti a gyomorsavat
Ne használjuk : sószegény diéta esetén, magas vérnyomásban, elégtelenség szívmüködésben, elégtelen vesemüködésben, terhességben a nagymennyiségü nátrium miatt. Vesekövek esetén se használjuk.
Adagolás szájon át : 1 adag 1 órával étkezés után
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : azonnal hat
Terhesség / szoptatás : nyugodtan használható
Mellékhatások : szénvastermelödés a gyomorban, a vizelet lúgossá tétele miatt hosszantartó használata elösegítheti a vesekövek képzödését, hosszantartó alkalmazása túlzott nátrium bevitelhez vezethet.

Másodsorban választandó gyógyszerek

Alginsavval kombinált antacid
Az alginsav egy nyúlós habot képez amelyik a gyomortartalom felületén úszik. Ez a réteg megvédi a nyelöcsövet a gyorsav visszafolyásától a nyelöcsöbe. Vannak olyan készítmények amelyek nátriumalginát vagy magnéziumalginát helyett alginsavat tartalmaz amelyik a nátriumhydrogénkarbonáttal kombinálva a gyomorban alakul algináttá.
Ne használjuk : sószegény diéta esetén, magas vérnyomásban, elégtelenség szívmüködésben, súlyos veseelégtelenségben a nagymennyiségü nátrium miatt.
Adagolás szájon át : Felnöttek és gyermekek 10 éves kortól : 1 dózis 1 órával az étkezések után és lefekvés elött.
Interakciók : A gyomor pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol és az itrakonazol felszívódása zavart szenvedhet. Egyidejüleg tetracyclinekkel, chinolonokkal, mycofenolsavval, cefuroximmal, cefpodoximmal, bifoszfonátokkal, fluoridokkal, proteázegátlókkal, penicillaminnal, thyreomimetikummal, zalcitabinnal, delavirdinnel, digoxinnel és vaskészítményekkel való együttszedése az utóbbiak hatását nagy mértékben csökkentheti.
A hatás kezdete / tartama : a hatás kb. 15 perc után kezdödik és 1-3 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : használható terhességben, számolni kell a nátriumbevitellel.
Mellékhatás : a hozzáadott nátriumhydrogénkarbonát miatt szénsav termelödhet a gyomorban és ez puffadáshoz, böfögéshez vezethet.

A nap nagy részében fennálló vagy éjszaka jelentkezö gyomorfájdalom és gyomorégés

Elsösorban választandó gyógyszerek

Famotidine
Ne használjuk : túlérzékenység esetén
Adagolás szájon át : Felnöttek és gyermekek 12 éves kortól : panaszok esetén, a panaszok megelözése érdekében 1 órával az étkezés elött vagy lefekvés elött. 10 mg 1x naponta, maximum 20 mg naponta.
Interakciók : a gyomortartalom pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol, itrakonazol, atazanavir, cefuroxim en cefodoxim felszívódása zavart szenvedhet.
A hatás kezdete / tartama : 0,5-1 óra múlva kezd el hatni és a hatás 9 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyításra
Mellékhatások : fejfájás, szédülés, székrekedés, hasmenés ritkán fordul elö.

Ranitidine
Ne használjuk : túlérzékenység esetén
Adagolás szájon át : Felnöttek : panaszok esetén, a panaszok megelözése érdekében 1 órával az étkezés elött és/vagy lefekvés elött. 75 mg 1 vagy 2x naponta, maximum 300 mg naponta; veseelégtelenség esetén maximum 150 mg naponta.
Interakciók : a gyomortartalom pH-jának megváltozása miatt a ketokonazol, itrakonazol, atazanavir, cefuroxim en cefodoxim felszívódása zavart szenvedhet.
A hatás kezdete / tartama : 0,5-1 óra múlva kezd el hatni és a hatás 8-12 órán át tart.
Terhesség / szoptatás : ne tanácsoljuk öngyógyításra
Mellékhatások : hányinger, hányás, fáradság és múló fejfájás, szédülés ritkán fordul elö.

Hányinger és hányás esetén

Elsösorban választandó gyógyszer

Domperidon (kizárólag orvosi elöírásra, recepre kapható)
Elösegíti a gyomor kiürülését és enyhíti a hányingert (anti emetikus)
Ne használjuk : túlérzékenység esetén, megnyúlt QT-intervallum esetén ( megnövekedett esély szívritmuszavarokra)
Adagolás :
Szájon át:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 10 mg 15-30 perccel az étkezések elött és esetleg lefekvés elött, veseelégtelenség esetén 10 mg maximum 2x naponta.
Rectálisan:
felnöttek és gyerekek 12 évtöl: 60 mg, szükség esetén 2-szer naponta
Interakciók : Megnöveli a szívritmuszavar esélyét ha a beteg olyan gyógyszert szed amely szintén szívritmuszavart okozhat.
A hatás kezdete/tartama : 15-30 perc / 6-8 óra
Terhesség/szoptatás : ne javasoljuk öngyógyszerelésre
Mellékhatások : múló bélgörcsök, ritkán tejfolyás a mellekböl ( galactorhoea) en gynecomastia ( mellnövekedés férfiaknál)

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 17:29

Gyomorégés, gyomorfájdalom

Írta:

Mi az a gyomorégés és gyomorfájdalom?

Három féle gyomortáji panaszt ismerünk:

  • gyomorégés
  • gyomorfájdalom
  • hányinger és puffadás
Gyomorégés

Égető fájdalom a szegycsont mögött és néha a torokban. Akkor keletkezik, ha a gyomortartalom a nyelőcsőbe visszafolyik. Néha az ízét is lehet érezni. Sokszor fekvő helyzetben erősödnek a panaszok.

A gyomrot megvédi egy réteg a gyomorsav ellen, de a nyelőcsövet nem. Ezért a nyelőcső belső falát kimarhatja a gyomorsav, ha az túl sokszor visszafolyik. Ha nyelés közben fájdalmat érez a nyelőcsőben akkor a nyelőcső nyálkahártyája valószínűleg már megsérült.

A gyomor és a nyelőcső között van egy záróizom, amely normális esetben megakadályozza, hogy a gyomortartalom visszafollyon a nyelőcsőbe. A gyomortartalom mégis visszafolyhat a nyelőcsőbe, ha a záróizom nem jól működik, vagy ha a hasüregben túl nagy a nyomás. Például túlsúlyosság, terhesség, szoros ruházat esetén vagy egy kiadós étkezés után, esetleg hirtelen lehajoláskor vagy lefekvéskor. Dohányzás, kávé, alkohol és néhány gyógyszer ronthatja a záróizom működését. Ha a rekeszizom megreped és a gyomor egy része a rekeszizom fölé kerül, akkor sem tud a záróizom megfelelően működni.

Az ételek túl gyors fogyasztásakor, vagy szénsavas üdítőital fogyasztásakor túl sok levegő kerül a gyomorba, és ez puffadás érzését okozza, és böfögéssel jár.

Gyomorfájdalom

A gyomorfájdalom egy nyomó, vagy erősen szúró fájdalom a has felső részén. A fájdalom legtöbbször enyhül étkezés után, vagy olyan gyógyszer fogyasztása után, amely a gyomorsavat leköti. Gyomorfájdalmat a gyomor, vagy a patkóbél nyálkahártyájának gyulladása okozza. Ha a savas gyomortartalom a gyulladt nyálkahártyával érintkezik, az fájdalommal jár. Ha a gyulladást nem kezeljük, akkor ez fekélyhez vezethet a gyomorban, vagy a patkóbélben.

Hányinger és puffadás

Gyomorégés vagy gyomorfájdalom esetén nagy az esélye, hogy hányinger és puffadás, azaz telítettségérzés is keletkezik. Ezek a tünetek gyomorégés, vagy fájdalom nélkül is keletkezhetnek, ha a gyomor például túl lassan dolgozik, és túl sokáig tart a táplálék megemésztése.

Hányingert és puffadást okozhat még: túl sok étel vagy ital, túl zsíros étel fogyasztása, túl gyors étkezés, vírusos fertőzés. Hányinger jelentkezhet számos gyógyszer mellékhatásaként is.

Mit tehet ön ilyen esetben?

A gyomortáji panaszok megelőzése érdekében először ki kell deríteni az okot, és annak megfelelően kell az étkezési szokásait és életstílusát átalakítani. A következő tanácsok betartásával megakadályozhatja, illetve enyhítheti gyomorpanaszait.

Gyomorégés

Fontos a hasi nyomás csökkentése.

  • Ne viseljen szoros ruházatot.
  • Ne hajoljon, hanem ereszkedjen térdre, ha valamit fel szeretne emelni.
  • Kérje ki egy diétás nővér tanácsait, ha túlsúlyos.
  • Mellőzze a nehéz dolgok emelését.
  • Egyen többször keveset, a háromszori nagy étkezések helyett.
  • Fogyasszon kevesebb zsiradékot.
  • Kerülje az alkohol, fűszeres ételek, szénsavas italok, narancs, kávé és mentolos cukorka fogyasztását.
  • Szokjon le a dohányzásról, mert, a dohányzás hatására nem működik megfelelően a gyomor, és a nyelőcső közötti záróizom.
  • Ha főként éjszaka vannak panaszai, akkor emelje meg az ágyát a feji részen. Vacsorázzon minimum 3 órával lefekvés előtt és utána már ne egyen semmit. Ekkor a gyomra üres, ha lefekszik.
  • Ha egy új gyógyszer szedése után röviddel jelentkeznek a panaszok, akkor nagy az esélye, hogy az illető gyógyszer mellékhatásaként jelentkeztek a tünetek. Ilyenkor olvassa el figyelmesen a betegtájékoztatót. Ha a panaszok sok kellemetlenséget okoznak, akkor ezt beszélje meg orvosával, vagy gyógyszerészével.
Gyomorfájdalom
  • Kerülje olyan ételek és italok fogyasztását, amelyek a gyomrot irritálhatják.
  • Szokjon le a dohányzásról, mert a dohányzás hatására a gyomornyálkahártya gyulladása lassabban gyógyul.
  • Meleg tej fogyasztása enyhítheti a panaszokat.
Hányinger és puffadás
  • Kerülje szénsavas üdítőitalok fogyasztását.
  • Egyen nyugodtan, ne sietve.
  • Ne egyen túl zsíros ételt.
  • Ne egyen túl sokat.
  • Ha a gyógyszer okoz hányingert, akkor olvassa el figyelmesen a betegtájékoztatót és kérdezze meg gyógyszerészét, hogy esetleg étkezés közben is be lehet-e venni a gyógyszert.

Mit tehet a gyógyszerésze?

Gyomorégés és gyomorfájdalom

A gyógyszertárban különböző készítmények kaphatók recept nélkül gyomorégésre és gyomorfájdalomra. Ezeket ne használja két hétnél hosszabb ideig egyfolytában. Ha a panaszai visszatérnének, akkor forduljon azonnal orvoshoz.

Csak néha van panasza

Ebben az esetben szedjen olyan gyógyszert, amelyik a gyomorsavat leköti, és amelyikben aluminium hydroxid és magnézium oxid található. Ez a gyógyszer nagyon hamar semlegesíti a gyomorsavat, főleg ha a folyékony szuszpenziót használja. Ezek a szerek terhesség és szoptatás alatt is használhatók. A hatásuk néhány óráig tart, és többször is használhatja naponta. A gyomorsavlekötők befolyásolhatják egyes gyógyszerek felszívódását. Kérje ki gyógyszerésze véleményét.

Ha egész nap, vagy főként éjszaka van panasza

Ilyenkor a legjobb, ha ranitidint vagy famotidint használ. Ezek a szerek csökkentik a gyomorsavtermelést. Recept nélkül kapható gyógyszereket gyomorpanaszokra ne használja két hétnél hosszabb ideig egyfolytában. Ha a panaszai ezután visszatérnének, forduljon a háziorvosához, aki meg tudja állapítani, hogy esetleg valami súlyosabb betegség van a háttérben.

Hányinger és puffadás

A hányinger és puffadás általában nem súlyos, és magától elmúlik. Ha nagyon elviselhetetlen akkor szedhet domperidon tablettát. Ez a gyógyszer elősegíti a gyomor- és bélmozgást, így a gyomor gyorsabban ürül. Vigyázat! Domperidon nem minden gyógyszerrel szedhető együtt minden veszély nélkül. Kérje ki gyógyszerésze véleményét.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

  • Ha egy gyermek gyomorfájdalomról panaszkodik.
  • Ha a panaszok erősödnek.
  • Ha a fájdalom karba, hátba és az állkapocsba sugárzik.
  • Ha nyelés után fájdalmat érez a nyelőcsőben, vagy úgy érzi, hogy az étel nem csúszik le.
  • Ha vért hány, vagy a széklete fekete, ha minden ok nélkül lefogy, nincs étvágya és fáradt.
  • Ha az elmúlt egy éven belül kezelve volt gyomor-, vagy patkóbélfekéllyel.
  • Hányás esetén, ami fogyással és kimerültséggel párosul.
  • Ha 50 évnél idősebb és először van gyomorpanasza. Ebben az esetben nagyobb az esély gyomor- vagy nyelőcsőrákra.
  • Egy nyomó, kellemetlen fájdalom a hasban terhesség alatt.
  • Ha erős panaszai vannak és aggódik a fájdalom miatt.
  • Ha már az étkezési szokásait, életstílusát megváltoztatta, két hétig egy gyógyszert használt gyomorpanaszokra és a panaszai nem enyhültek.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben