Pattanásos bör (2)

2014. szeptember 06., szombat 15:22

Részletesen az aknéról

Írta:

Betegtájékoztató : Pattanásos bör

Kinek lesz a tanács illetve a gyógyszer?

Akné leggyakrabban 14 és 25 év között fordul elö.
Nagyon ritkán fordul elö csecsemöknél és kisgyermekeknél. Ha ebben az életkorban elöfordul akkor a beteget orvoshoz kell küldeni, androgén hormon termelö daganat lehet a háttérben.
Abban az esetben is orvoshoz kell küldeni a neteget, ha az akné csak felnött korban jelentkezik elöször. Ilyenkor egy daganat mellett gondolni kell esetleges gyógyszermellékhatásokra.

Mióta állnak fenn a panaszok/tünetek?

Az akné egy idült betegség ami évekig eltarthat.

Próbált már valamit a akné ellen?

Sok kozmetikum és recept nélkül kapható termék van forgalomban akné ellen amelyeknek egy részénél a hatás nem bizonyított. Legtöbbször keratolytikumot tartalmaznak alacsony koncentrációban és/vagy fertötlenítöszert. Ha a hasznos tanácsok követése pl. benzoylperoxid használata a higiéniás elöírások betartásával 3 hónap múlva sem hozott javulást akkor a beteget orvoshoz kell küldeni

Milyen más gyógyszereket használ a beteg/tanácsot kérö?

A következö gyógyszerek súlyosbítják az aknét vagy aknét okozhatnak a felsö börréteg elszarusodásának elösegítésével. Vannak olyan tényezök amelyek az egyik betegnél az akné javulását másnál pedig az akné súlyosbodását idézik elö, például fogamzásgátlás vagy terhesség.
Anabolikus szteroidok illegálisan beszerezhetök sportiskolákban vagy interneten keresztül.

Tünetek

Komedók vagy miteszerek
Az elszarusodott felsö hámréteg és faggyú keverékéböl álló csomócska. Ha a pórus zárva van akkor a miteszer fehér, ha a pórus nyitva van akkor a komedo pigmenttöl feketére színezödött. A komedók a legfontosabb ismertetöjelei az aknénak. Miteszerek jelenléte nélkül nem beszélhetünk aknéról.

Pattanások
A pattanások vörös kiemelkedések a börön. Lehetnek egyenletesen vörösek vagy lehet egy fehér gennyes pont a tetején ami bakteriális felülfertözödésre utal. Pattanások esetén a gyulladás a bör legfelsö rétegében van.

Ciszták
A ciszták a börben mélyebben fekvö gyulladás. Mint nagy pattanás láthatók a felszínen. Bör alatti faggyúfelhalmozódást levált hámsejtekkel keveredve a szötüszöben faggyúcisztának hívjuk. Nem reped meg vagy gyullad be. Egy lapos és elasztikus megvastagodás a bör alattaminek az átméröje 2,5 cm is lehet, vagy nagyobb, de nem fájdalmas.

Az akné súlyosságát tekintve az akné 3 formáját különböztetjük meg:
Enyhe : miteszerek és néhány pattanás
Középsúlyos : miteszerek, több pattanás és enyhe hegesedés
Súlyos : miteszerek és pattanások mellett ciszták és jelentös hegesedés is jelen van.

Mikor küldjük a beteget az orvoshoz?

Az akné súlyos formájában ami a bör gyulladásával jár, helyi kezelés ebben az esetben nem elegendö.
Ha 3 hónapon keresztül tartó öngyógyítás nem hozott javulást.
Csecsemök és 10 évnél fiatalabb gyermekek esetén
Ha egy felnött nönél hirtelen súlyos akné alakul ki. Hirtelen kialakuló súlyos akné egy felnött nönél hormontermelö daganat tünete lehet.
Ha az akné lázzal és izületi panaszokkal jár együtt. Ezek a nagyon ritka acne fluminans tünetei lehetnek ami orális corticosteroid kezelést igényel.
Ha csak pattanások vannak jelen miteszerek nélkül. Miteszerek az akné jellegzetes tünetei. Ha ezek nincsenek jelen, csak pattanások akkor elképzelhetö, hogy rosacearól van szó, vagy egy gyógyszerek által kiváltott allergiás reakcióról. Rosacea föleg középkorúaknál jelentkezik, kizárólag az arcon vörösség, pattanások jelennek meg, de miteszerek nélkül.
Ha az akné valószínüleg gyógyszer mellékhatásaként lépett fel.
Ha egy nö akinek aknés problémái vannak és e mellett fogamzásgátlót is szeretne szedni.

Kezelés

Az akné hosszadalmas, türelmes és következetes kezelést igényel. Felvilágosítás és a beteg motiválása a cél elérése érdekében elengedhetetlen. A kezelés elején ugyanis átmentileg rosszabodhat az akné. A javulás hetek esetleg hónapok múlva jelentkezik. Javasoljuk a kezelést minimum 3 hónapon keresztül folytatni és csak azután lehet az eredményt megítélni.

Tanácsok akné setén

Gyözze meg a beteget'a következö tévhitek ellekezöjéröl: akné nem alakul ki bizonyos ételektöl, ha valaki ritkán mosakodik vagy sexuális szokásoktól.
Derítse ki, hogy milyen okokra vezethetö vissza az akné kialakulása : pl. zsíros vagy olajos kozmetikumok, gyógyszerek, mint pl. a fogamzásgátló. Tanácsolja az ilyen kozmetikumok mellözését és a fogamzásgátlóval kapcsolatban tanácsolja, hogy a beteg keresse fel orvosát.
A bört rendszeresen kell tisztítani, de ne többször mint 2x naponta. Ne használjon túl meleg vízet és használjon pH semleges mosdószert. Chloorhexidintartalmú tisztítószereket használhatunk ha pattanások is jelen vannak. Javasoljunk vízalapú kozmetikumokat.
Fekete, nyitott komedók és érett pattanások fellazítás után óvatosan eltávolíthatók. Fehér, zárt komedókat és nagy pattanásokat nem szabad kinyomni. Ha nem megfelelöen történik a pattanás vagy komedo kinyomása akkor a tartalmát befelé nyomhatjuk és a gyulladás még nagyobb lesz.
A napfény csökkenti a gyulladást és javítja az aknét, de a nedves melegnek nincsen pozitív hatása az aknéra. A szolárium jótékony hatása az aknéra kétséges. Túlzott napfény és szolárium megnöveli a börrák kialakulásának veszélyét és ezért ne tanácsoljuk.
Javasolhatunk egy kezelést a kozmetikusnál
Recept nélkül kapható akné elleni gyógyszert javasoljuk minimum 3 hónapon keresztül használni. A szert az egész arcra fel kell vinni és más heleykre is ahol az akné elöfordul és nem csak a pattanásokra vagy a miteszerekre. Figyelmeztesse a beteget, hogy ne várjon túl gyors eredményt. Benzoylperoxydot például 6 héten keresztül kell használni amíg valamilyen eredmény jelentkezik és csak 3 hónap múlva lehet biztosat mondani a kezelés eredményéröl.
Javasolt gyógyszerek
Recept nélkül kapható gyógyszerek

A keratolytikumok benzoylperoxid és salicylsav feloldják a bör felsö hámrétegét és ezért hatásosak aknéban. A bör megtisztítása után vigyük fel az egész arcra vagy más testrészre ahol az akné jelen van, és ne csak a pattanásokra. Az elsö napokon vörösödés és irritáció léphet fel. A beteget figyelmeztetnünk kell erre mert különben esetleg túl korán abbahagyja a kezelést. Hogy az irritáció esélyét csökkenthessük tanácsolhatjuk a kezelést kisebb mennyiségekkel kezdeni vagy esetleg másnaponta használni. Ha a szert jól viseli a beteg akkor néhány nap vagy hét után 2x naponta lehet használni esetleg magasabb koncentrációban kipróbálható. Ha a vörösödés vagy irritáció hetek múlva sem múlik akkor ez ok lehet a szer abbahagyására.
Benzoylperoxyd
Keratolytikus, csökkenti a gyulladásos tüneteket. Ezen kívül bakteriosztatikus a P. acne baktériumra. Használható a túlsúlyban miteszerekböl álló aknéban és a pattanásokkal is járó aknéban is. 1-2% az esély a túlérzékenységi reakcióra. A kezelés elején irritáció léphet fel vörösödés és égetö fájdalom formájában. Nyugodtan használható terhességben és szoptatás alatt. Benzoyl[eroxyd és tretionid kémialag összeférhetetlen. Ha a két szer egymás mellett írja fel az orvos akkor a tretinoin krémet este és a benzoylperoxydot reggelente kell használni. Benzoylperoxyd foltokat hagyhat a ruházaton, fehérít.
Szalicylsav
Hatása keratolytikus. A hatás függ a koncentrációtól és a gyógyszerformától. Nagy felületeken való alkalmazásakor szalicylsav mérgezés léphet fel. Föleg komedók esetén használjuk, a hatása a gyulladásos tünetekre kissebb. Használható terhesség és szoptatás alatt kisebb területeken és ha a bör nem sérült.
Chloorhexidin
Széles spektrumú baktericid hatású szer. A fertötlenítöszerek közé tartozik. A P. acne érzékeny a chloorhexidinre. Felületes börgyulladásokban elönyt élvez a helyileg használható antibiotikumokkal szemben. Chloorhexidinoldat, krém és folyékony szappan van forgalomban. A chloorhexidintartalmú tisztítószerek zsírtalanítják a bört és csökkentik a bórön található baktériumok számát. Használható terhességben és szoptatásban.

Nem javasolt gyógyszerek

Resorcinol enyhén keratolytikus. A hatása nem bebizonyított, Alkalmazása aknéban idejét múlt.
Hexachlorofént mint börfertötlenítöt használták de a toxikus hatása miatt már nem használják.
Kén enyhén keratolytikus. A kén alkalmazása aknéban is idejét múlt.

Elsösorban válsztandó gyógyszer

Benzoylperoxid
Ne használjuk : benzoylperoxydra való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : komedo és pattanások esetén : kezdje a kezelést 5%-os géllel, vigye fel a gélt esténként a börre, ne maszírozza be. Néhány nap után vigye fel 2x naponta. Ha 3 hét múlva még mindig nincsen javulás és jól viseli a gélt akkor megpróbálhatja a 10% gélt használni.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja, túlérzékeynségi reakciók. Fehéríti a textíliát, ruházatot, ágynemüt és a szemöldököt. Javasolja régi ruházat és ágynemü használatát ami nem baj, ha foltos lesz.

Másodsorban választandó gyógyszerek

Chloorhexidin
Ne használjuk : chloorhexidinre való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : pattanások esetén : kétszer naponta mossa meg a bört a 4%-os folyékony szappannal.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja

Szalicylsav
Ne használjuk : szalicylsavra való túlérzékenység esetén
Adagolás : felnöttek és gyermekek a pubertás kortól : komedók esetén : 2%-os alkoholos oldatot vagy 5%-os krémet egyszer - kétszer naponta vigye fel a börre.
Terhesség / szoptatás : használható
Mellékhatások : a bör irritációja, nagyobb felületeken alkalmazva szalicylsavmérgezést okozhat. Az oldat alkoholt tartalmaz és gyúlékony.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlanse Apothekers)

2009. február 16., hétfő 22:07

Pattanásos bör

Írta:

Mikor beszélünk pattanásos bőrről, vagy aknéról?

Akné esetén a faggyúmirigyek elzáródnak és néha be is gyulladhatnak. A faggyú egy olajszerű anyag, amely puhán tartja a bőrt és megvédi a kiszáradástól. Minden faggyúmirigynek van egy nyílása, ezt hívjuk pórusnak. Ezen keresztül távozik a faggyú.

Mitesszerek

A pubertás korban a szervezet több hormont kezd termelni, többek között több androgén, azaz férfi nemi hormont. Ettől a hormontól a faggyúmirigyek megnőnek, és több faggyút kezdenek termelni. Ugyanakkor a bőr hámrétege gyorsabban cserélődik. Az elhalt hámrétegsejtek a faggyúval összekeveredve, mint egy dugó eltömhetik a faggyúmirigy kivezetőcsövét. Ettől a faggyú felhalmozódik a bőr alatt: ezt hívjuk mitesszernek, vagy comedonak.

Pattanások

Az elzáródott faggyúmirigyek begyulladhatnak. Ezt egy a bőrön normálisan mindig jelen levő baktérium okozza. Ekkor keletkezik egy vörös pattanás, amelynek fehér a közepe a felhalmozódott faggyú és genny keverékétől, a bőr felszíne alatt.

A gyulladás mélyebben is lehet (ciszta). Ekkor nagy vörös pattanások láthatók.

Tévhitek

Az aknéról különböző tévhitek terjengnek, amiknek semmi alapja sincs.

Például:

  • Csokoládé, disznóhús vagy egyéb étel nem okoz aknét.
  • Nem a mosdatlanság az oka a pattanásos bőrnek.
  • Semmi köze sincs a szexuális szokásoknak az akné kialakulásához.

Mit tehet ön a pattanásos bőr ellen?

A hormonok a legfontosabb okai a pattanásos bőrnek, de van néhány tanács, amivel enyhíteni lehet a panaszokat.

  • Egészséges életmód, az egészséges bőr titka: egyen kiegyensúlyozottan, főleg sok gyümölcsöt, igyon sok vizet, ne dohányozzon, aludjon eleget, és ne napozzon túl sokat.
  • Olajos smink nem jó a pattanásos bőrnek, használjon inkább víz alapú sminket.
  • Tisztítsa bőrét maximum kétszer naponta. Használjon langyos vizet és egy pH semleges szappant.
  • Ha pattanásos a bőr, akkor lehet klórhexidines tisztítószert használni.
  • A pattanások vakarása, piszkálása vagy kinyomkodása sebhelyes gyógyuláshoz vezethet. A fehér mitesszereket és a vörös pattanásokat hagyja békén, csak a fekete mitesszereket és az érett pattanásokat nyomja ki. Először vegyen egy meleg zuhanyt, vagy fedje be a bőrt egy nedves gézzel, hogy a pórusok kinyíljanak.
  • Menjen el rendszeresen kozmetikushoz, tőle kaphat tanácsot is, hogy miként lehet szakszerűen a fekete mitesszereket és érett pattanásokat kinyomkodni. Vannak olyan kezelések, amelyek jók a pattanásos bőrre.
  • A napfénynek jó hatása van a begyulladt bőrre, főleg ha az időjárás száraz. A nedves meleg nem olyan kedvező. Az sem biztos, hogy a szoláriumnak is éppen olyan előnyös hatása van, mint a napfénynek. A napfény és a szolárium hátránya, hogy bőrrákot okozhatnak.
Mitől lesz rosszabb?

Különböző behatásokra a meglévő akné rosszabbodhat.

  • különböző gyógyszerek;
  • anabolikus szteroidok;
  • fogamzásgátlók. Ha egy fajta fogamzásgátlótól rosszabbodna az akné, akkor esetleg segíthet egy másikra való átállás.
  • Irritáció nyomkodástól, vagy piszkálástól.
  • Olaj alapú kozmetikum.
  • A bőr túlzottan gyakori tisztítása.
  • Nedves, meleg és UV sugárzás kombinációja.
  • Menstruáció és terhesség.
  • Stressz.
  • Néhány vegyszer, mint pl. zsírok, kátrány, gyomirtó és rovarirtók.

Mit tehet a gyógyszerésze?

A gyógyszertárakban kaphatók gyógyszerek akné ellen. A leggyakrabban használt recept nélkül kapható szerekben Benzoil-peroxid van. Ez feloldja a felső hámréteget és csökkenti a gyulladás tüneteit is. Ezen kívül gátolja a gyulladásért felelős baktériumok növekedését.

Más szerek szalicilsavat tartalmaznak. Ez is leoldja a felső hámréteget. A Chlorhexidin megöli a baktériumokat.

Számítson arra, hogy a pattanások azonnal nem fognak eltűnni, ha egy akné elleni szert kezd használni. Két-három hónapig is eltarthat, mire a pattanások láthatóan megfogyatkoznak. Kitartás és türelem kérdése.

Ha benzoil-peroxidot kezd használni, akkor kezdje 5 %-os géllel, amit egyszer vigyen fel naponta. Pár nap múlva használhatja naponta kétszer is. Néhány hét után használhat 10 %-os gélt.

Ez a fokozatos szoktatás azért szükséges, mert a bőrt a kezelés elején a hatóanyagok irritálhatják. Ekkor vörös lesz, és égő fájdalommal jár. Ha az irritáció súlyos és tovább tart, mint egy hét, akkor tanácsos egy másik szerre áttérni. Néhányan túlérzékenyek a benzoil-peroxidra.

Benzoil-peroxid, a szalicilsav és a Chlorhexidin is használhatóak terhesség alatt.

Vigyázzon, mert a Benzoil-peroxid kifehérítheti a ruházatot, az ágyneműt, a szemöldököt és hajat.

Milyen esetekben forduljon orvoshoz?

Az akné teljesen normális 14 és 25 év között. Ebben az esetben nem kell, hogy orvoshoz forduljon kivéve, ha a gyulladás kiterjedt és súlyos. Akkor is forduljon orvoshoz, ha 3 hónapos önkezelés után semmi javulás sem tapasztalható.

A következő esetekben mindig forduljon orvoshoz:

  • Ha egy csecsemőnél, vagy egy 10 év alatti gyermeknél akné alakul ki.
  • Ha egy felnőtt nő hirtelen nagyon súlyos aknéban szenved.
  • Ha az akné lázzal és izületi fájdalmakkal jár.
  • Pattanásos bőr mitesszerek nélkül.
  • Ha az akné esetleg gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik.
  • Ha akné esetén egy nő fogamzásgátlót szeretne használni.

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Oldalunk cookie-kat használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Bővebben